ادامه حملات ارتش اسرائیل به انبارهای سپاه پاسداران

سوریه اعلام کرد در حمله موشکی اسرائیل باند فرودگاه حلب تخریب و پرواز هواپیماها متوقف شده است. این دومین حمله اسرائیل به فرودگاه طی یک هفته است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه انبارهای شبه‌نظامیان حامی حکومت ایران را هدف حمله خواند.

اسرائیل شامگاه سه‌شنبه ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) فرودگاه بین‌المللی حلب سوریه را هدف قرار داد و به باند فرودگاه آسیب رساند.

خبرگزاری دولتی سوریه “سانا” به نقل از ارتش این کشور گزارش داد حمله اسرائیل در حوالی ساعت ۲۰ و ۱۶ دقیقه از دریای مدیترانه انجام گرفته و نیروی هوایی سوریه چند موشک اسرائیلی را سرنگون کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اما گفته است که صدای چندین انفجار در نزدیکی فرودگاه حلب شنیده شده که “ناشی از حملات اسرائیل به انبارهای شبه نظامیان وابسته به ایران بود”.

طبق گزارش این نهاد مستقر در لندن، حداقل دو موشک انبارهای وابسته به گروه‌های حامی ایران را منهدم کرده و باعث آتش سوزی و “خسارات مادی سنگین” شده است. درباره تلفات جانی و یا زخمی‌ها تا کنون گزارشی منتشر نشده است.

اسرائیل با این حملات قصد دارد مانع نفوذ فزاینده ایران در سوریه شود. جمهوری اسلامی ایران از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می‌کند.

به گزاترش دویچه وله، اسرائيل از شروع جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ صدها حمله هوایی به این کشور انجام داده که در آنها، نه تنها نیروهای دولتی سوریه بلکه شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های متحد ایران هدف قرار گرفته‌اند.

تل آویو به‌ندرت انجام چنین حملاتی را تایید می‌کند، اما بارها اعلام کرده که نفوذ ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اخیرا اعلام کرد که در حمله هوایی منتسب به اسرائیل در روز سوم شهریورماه به شهر مصیاف در استان حمای سوریه، یک انبار موشک حاوی بیش از هزار فروند موشک ساخت ایران هدف قرار گرفت و منهدم شد.

این گزارش می‌افزاید این انبار در مجتمع “مرکز مطالعات و تحقیقات علمی سوریه” (SSRC) قرار داشته و در آن هزاران فروند موشک میان برد زمین به زمین که تحت نظارت “افسران متخصص” سپاه پاسداران جمهوری اسلامی مونتاژ شده بودند، ذخیره شده بود.