اوکراین درحال پیشروی برای بازپس گیری سرزمین های اشغال شده درجنوب وشرق

زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در یک پیام ویدئویی گفت: از ابتدای ماه سپتامبر تا امروز، رزمندگان ما بیش از ۶هزار کیلومتر مربع از خاک اوکراین را در جنوب و شرق آزاد کرده‌اند و این پیشروی هم‌چنان ادامه دارد. لنگر

از سوی دیگر یک مقام عالیرتبه نظامی آمریکا روز دوشنبه در مورد تحولات اخیر جنگ اوکراین گفت ارزیابی آمریکا این است که روسیه عمدتاً دستآوردهای خود در منطقه خارکیف را واگذار کرده است و بسیاری از سربازان روسی در حال عقب نشینی هستند و یا از اوکراین خارج شده و به روسیه بازگشته‌اند.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشد به خبرنگاران گفت: طبق برآوردهای ما، اوکراینی ها در حال پیشروی در جنگ برای آزاد سازی و باز پس گیری سرزمینهای اشغال شده در جنوب و شرق هستند. در حال حاضرآنها کنترل شهرهای کوپیانسک و ایزیوم را علاوه بر چندین روستا به دست گرفته‌اند. این دو شهر مراکز اصلی لجستیکی نیروهای روسیه در شمال شرق اوکراین به‌شمار می‌رفت.

بنا‌به گزارش رویترز، سخنگوی فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین در منطقه جنوب اعلام کرد نیروهای این کشور نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده این منطقه را طی دو هفته گذشته باز پس گرفته‌اند. وی افزود در حال حاضر ۵شهرستان از منطقه خرسون آزاد شده و کنترل کامل آنها در دست نیروهای اوکراین است.

به‌دنبال عقب نشینی نیروهای ارتش روسیه از منطقه خارکیف، وزارت دفاع انگلستان در خبرنامه روزانه خود اعلام کرد این نیروها متعلق به ارتش اول تانک موسوم به نگهبان، از منطقه غرب، بودند که در مراحل اولیه تهاجم به اوکراین متحمل تلفات سنگینی شد و به‌طور کامل بازسازی نشده بود. این ارتش یکی از معتبرترین ارتشهای روسیه بود که برای دفاع از مسکو در مقابل حمله احتمالی ناتو طراحی و سازمان داده شده بود. با فروپاشی و تخریب شدید این ارتش و تشکیلات نظامی منطقه غرب، نیروی متعارف نظامی روسیه که برای مقابله با ناتو طراحی شده بود به‌شدت ضعیف شده و بازسازی مجدد آن سال‌ها طول خواهد کشید.

به گزارش دویچه وله، پیشرویهای چشمگیر اوکراین طی چند روز گذشته در برابر تهاجم روسیه فشار بر دولت آلمان را برای ارسال تانک‌های پیشرفته لئوپارد ۲ به ارتش اوکراین افزایش داده است.