رئیسی زیر ذره‌بین ارگانهای حقوق بشری

از انتصاب رئیسی جلاد ۶۷ به ریاست‌جمهوری یک سال گذشت.

آخوند جلاد ـ آخرین تیر ترکش خامنه‌ای ـ با هدف افزایش سرکوب و مهار قیام به میدان آمد اما به موازات گسترش دستگیری و اعدام در شهرهای مختلف، خیزش اقشار مختلف مردم و خروش جوانان در کف خیابان افزایش یافت

روزنامه همدلی ۹شهریور ۱۴۰۱در مطلبی با عنوان «از سخنان رئیس‌جمهور تا کف خیابان» نوشت: «آنچه در کف خیابان می‌گذرد از زمین تا آسمان فرق می‌کند».

سایت خبرگزاری فرانسه۱۱ مرداد۱۴۰۱ به نقش رئیسی در «خفه کردن صداهای منتقد در ایران» نوشت: «ایران در تنگنای سرکوب شدیدی است که همه بخش‌های جامعه از فعالان کارگری تا مبارزه بر علیه حجاب اجباری برای زنان و اقلیت‌های مذهبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اعدامها در مقیاسی که برای سالیان دیده نشده بود، جریان دارد. این سرکوب یک سال پس از حکومت ابراهیم رئیسی اتفاق می‌افتد».

دستاورد یکسالهٔ رئیسی جلاد

شتاب ماشین سرکوب و افزایش اعدامها در حالی است که کوس رسوایی ادعای بهبود وضعیت اقتصادی در نشست خبری ۷شهریور ۱۴۰۱رئیسی جلاد، در رسانه‌های حکومتی هم به صدا درآمد.

روزنامه حکومتی ستاره صبح در شماره ۸شهریور ۱۴۰۱ در مطلبی با عنوان، «مردم از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد راضی نیستند» ضمن اشاره به خشم و خروش سراسری در شرایط انفجاری جامعه، نوشت: «مردم از عملکرد یکساله دولت خصوصاً در مسائل اقتصادی رضایت ندارند. کارنامه دولت موفقیت‌آمیز نبوده و این موضوع باعث اعتراض مردم در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها شده است».

عفو بین‌الملل در گزارشی از نارضایتی مردم نوشت: «در ماه‌های اخیر، مردم ایران در اعتراض به ناامنی غذایی، بیکاری و تورم بالا و هم‌چنین فساد دولتی و سرکوب سیاسی به خیابان‌ها آمدند. در استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری در جنوب غرب کشور، مقامات ایرانی به طرز وحشیانه‌ای اعتراضات را سرکوب کردند. معترضان و عابران، از جمله کودکان، دچار جراحات ناشی از شلیک گلوله ساچمه‌ای شدند که به منزله شکنجه است، جامعه جهانی باید به چرخه مداوم خون‌ریزی اعتراضی مقامات ایرانی رسیدگی کند» (توئیترعفو بین‌الملل ـ۲۷ مرداد۱۴۰۱).

روزنامه حکومتی آرمان در شماره ۱۲شهریور با اشاره به شکست رئیسی و شرایطی که موجب گسترش عصیان مردم می‌شود نوشت:

«اگر در جامعه‌یی هر چیزی در سر جای خود قرار نداشته باشد به‌صورت طبیعی مردم آن جامعه عصبی می‌شوند فقر با گران کردن کالاهای مورد نیاز مردم ریشه‌کن نمی‌شود. فقر زمانی از بین می‌رود که مردم درآمدی متناسب با تورم موجود در جامعه داشته باشند.»

هزینه بقای‌ خامنه‌ای، روزانه حداقل یک اعدام

عفو بین‌الملل در واکنش به شتاب اعدام زندانیان در دوره رئیسی جلاد نوشت: «ایران با تأیید دولت، با سرعت وحشتناکی اعدام‌هایی را در مقیاس دسته‌جمعی انجام می‌دهد که به منزله ”حمله شنیع“ به حق حیات است… ۲۵۱ اعدام در سال جاری تا پایان ژوئن تأیید شده است، هر چند ممکن است تعداد واقعی حتی بیشتر از این باشد».

”دیانا الطحاوی“، معاون مدیر منطقه‌یی سازمان عفو ​​بین‌الملل گفت:“ در۶ ماهه اول سال۲۰۲۲، مقامات ایرانی به‌طور متوسط ​​حداقل یک نفر را در روز اعدام کرده‌اند، دستگاه دولتی در حال انجام کشتار در مقیاس دسته‌جمعی در سراسر کشور در یک تعدی نفرت‌انگیز به حق حیات هستند». (خبرگزاری فرانسه ـ ۵ مرداد۱۴۰۱)

این در حالی است که با شکست استراتژی خامنه‌ای در گماردن رئیسی، هر اعدام یک گام نظام ولایت را به پایانش نزدیک می‌کند.