فاکس نیوز: افشای رژیم ایران در حین پیگیری فناوری تسلیحات هسته‌یی در سوئد

فعالیت هسته ای

بنا به گزارش فاکس نیوز دوشنبه ۱۴شهریور افشاگری سرویس امنیتی سوئد علیه رژیم ایران نسبت به پیگیری فناوری هسته‌یی در سوئد که می‌گوید ایران یکی از «بزرگترین تهدیدهای امنیتی» برای سوئد است.

در حالی که دولت بایدن به‌دنبال محدود کردن موقت فعالیت‌های تهران در رابطه با ساخت بمب اتمی است، یک گزارش مستدل و جدید اطلاعاتی سوئد، رژیم ایران را به تلاشهای غیرقانونی برای به‌دست آوردن فناوری تسلیحات هسته‌یی در کشور اسکاندیناوی در سال۲۰۲۱ متهم می‌کند.

سند سوئد سؤالات جدیدی درباره کارآمدی توافق هسته‌یی بحث‌برانگیز ایران، که بر اساس یک برآورد به رژیم آخوندی تا ۲۷۵میلیارد دلار سود اقتصادی در سال اول توافق و یک تریلیون دلار تا سال۲۰۳۰ پاداش می‌دهد، ایجاد می‌کند.

نام رسمی گزارش اطلاعاتی-سالنامه امنیت سوئد Swedish Security Yearbook – فاش کرد: «ایران هم‌چنین جاسوسی صنعتی انجام می‌دهد که عمدتاً هدف آن صنایع پیشرفته سوئدی و محصولات سوئدی است که می‌توانند در برنامه سلاحهای هسته‌یی مورد استفاده قرار گیرند».

در گزارش ۸۰ صفحه‌ای اطلاعاتی که تهدیدات برای امنیت ملی سوئد را فهرست می‌کند، اشاره شده است که “افسران اطلاعاتی ایران در سوئد، از جمله، تحت پوشش دیپلماتیک عمل می‌کنند.”

یکی از سخنگویان سرویس امنیتی سوئد در پاسخ به سؤال مطبوعاتی فاکس نیوز دیجیتال گفت: «سرویس امنیتی سوئد ایران را یکی از سه کشوری محسوب می‌کند که بزرگترین تهدید امنیتی برای سوئد و منافع سوئد ایجاد می‌کند. دو کشور دیگر روسیه و چین هستند».

هنگامی که از این سخنگو درباره ماهیت تلاشهای ایران برای دستیابی به فناوری تسلیحات هسته‌یی غیرقانونی پرسیده شد، او گفت: “به‌عنوان یک سرویس امنیت ملی، بسیاری از اطلاعات ما از اطلاعات طبقه‌بندی شده استخراج می‌شود. ما نمی‌توانیم بیشتر از آنچه در سالنامه آمده است وارد جزییات شویم».

در ماه ژوئن، فاکس نیوز دیجیتال برای اولین بار گزارشی از اطلاعات آلمان منتشر کرد، گزارشی که اعلام می‌کرد که ایران تلاشهای خود را برای دستیابی به فناوری برنامه تسلیحات اتمی‌اش افزایش داده است.

بر اساس این گزارش آلمان، «آژانس های اطلاعاتی داخلی آلمان [اداره حراست از قانون اساسی آلمان -م] توانستند افزایش قابل توجهی در نشانه‌های تلاش‌های مربوط به تهیه تجهیزات هسته‌یی توسط ایران برای برنامه هسته‌ای‌اش شناسایی کنند».

گزارش اطلاعات آلمان توسط اداره فدرال حراست از قانون اساسی، گسترش تسلیحات را به‌عنوان «به دست آوردن دانش و محصولات برای توسعه و تولید سلاحهای کشتار جمعی و فن‌آوریهای حامل آن تسلیحات» تعریف می‌کند.