نامه مشترک برندگان جایزه نوبل خطاب به بایدن: ممانعت از حضور رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل

  • 1401/06/22
نامه مشترک برندگان جایزه نوبل خطاب به بایدن

نامه مشترک برندگان جایزه نوبل خطاب به بایدن

۸تن از برندگان جایزه نوبل در نامه مشترکی خطاب به جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خواستند از ورود رئیسی جلاد در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد جلوگیری کند.

در بخشی از نامه برندگان جایزه نوبل آمده است:

ما مطلع شدیم که ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کنونی رژیم ایران قصد دارد در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد در ماه سپتامبر در نیویورک شرکت کند.

ابراهیم رئیسی، معاون دادستان تهران در سال۱۳۶۷، عضو کمیته چهار نفره مرگ در تهران بود. این کمیته در تابستان ۱۳۶۷، ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی را پس از دو یا سه دقیقه بازجویی اعدام کرد.

بیش از ۹۰درصد اعدام شدگان از اعضا و حامیان مجاهدین خلق بودند زیرا از محکوم کردن مجاهدین خلق خودداری کرده بودند.

پس از آن که خامنه‌ای رئیسی را به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران ۲۰۲۱ منصوب کرد، ۲۵تن از ما برندگان جایزه نوبل در نامه‌یی مشترک به دبیرکل سازمان ملل‌متحد در ۸سپتامبر ۲۰۲۱ از آنتونیو گوترز خواستیم و بر ضرورت راه‌اندازی یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی سازمان ملل برای بررسی این جنایت عظیم تأکید کردیم.

جنایات رئیسی به قتل‌عام ۱۹۸۸ محدود نمی‌شود. به‌عنوان رئیس قوه قضاییه، او شخصاً بر قتل حداقل ۱۵۰۰ معترض که برای آزادی فریاد می‌زدند در جریان قیام نوامبر ۲۰۱۹ نظارت کرد.

کارنامه او از زمان ریاست‌جمهوری در اوت ۲۰۲۱، شامل حدود ۶۰۰ اعدام، از جمله ۲۲زن و هشت مجرم نوجوان است. این رقم دو برابر سال گذشته است.

در ژوئن ۲۰۲۱، آگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل، اظهار داشت که رئیسی باید به‌دلیل دست داشتن در جنایات گذشته و جاری علیه بشریت مورد بازجویی قرار می‌گرفت و صعود وی به ریاست‌جمهوری را نشانه ادامه سیاست معافیت از مجازات دانست که باید پایان یابد.

بازماندگان قتل‌عام ۱۹۸۸ و هم‌چنین بستگان قربانیان رژیم از مجاهدین خلق شکایتی علیه رئیسی در دادگاه فدرال ناحیه جنوبی نیویورک تنظیم کرده‌اند و در پی پاسخگویی او به جنایاتش علیه بشریت و نسل‌کشی هستند. این پرونده فرصتی را برای جهان فراهم می‌کند تا نقض آشکار حقوق‌بشر توسط رژیم ایران، به‌ویژه کشتار ۱۹۸۸ را بررسی کند.

ما، برندگان جایزه نوبل، به تعداد فزاینده فعالان، سازمانهای غیردولتی و مدافعان حقوق‌بشر در سراسر جهان می‌پیوندیم و خواهان منع رئیسی از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل هستیم.

ما از شما می‌خواهیم که تلاشهای خود را برای جلوگیری از حضور رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل به کار برید.

ما معتقدیم که با چنین رژیمی نمی‌توان رفتار معمولی داشت. جامعه بین‌المللی باید از آن دوری کند و باید پاسخگو باشد. حضور رئیسی که مرتکب جنایات علیه بشریت شده است در سازمان ملل متحد، توهین به اصول و ارزش‌هایی است که اساس و منشور سازمان ملل را تشکیل می‌دهد.

امضا کنندگان:

• پروفسور ریچارد رابرتس Richard Roberts، برنده جایزه نوبل پزشکی ۱۹۹۳، آمریکا

• پروفسور جان مترJohn Mather، جایزه نوبل، برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۰۶، آمریکا

• پروفسور الیاس کوریElias Corey، برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۹۰، آمریکا

پروفسور جروم فریدمن Jerome Friedman، برنده جایزه نوبل، فیزیک۱۹۹۰، آمریکا

• پروفسور بری بریشBarry Barish، برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷، آمریکا

• پروفسور ماریو بارگاس یوسا Mario Vargas Llosa، برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۰، پرو

• پروفسور شلدون گلاشو Sheldon Glashow، برنده جایزه نوبل، فیزیک، ۱۹۷۹، آمریکا

• پروفسور دیوید واینلندDavid Wineland، برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۲، آمریکا